Διαχείριση κρουσμάτων COVID: σύντομο κείμενο οδηγιών για τους φοιτητές

Ενέργειες εάν κάποιος (εμβολιασμένος ή μη) εμφανίσει συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη COVID-19:

Εάν κάποιος/κάποια φοιτητής/φοιτήτρια εμφανίσει συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη COVID-19 και βρίσκεται σε χώρους του Πανεπιστημίου Πατρών, φορά μάσκα (αν δεν τη φορά ήδη) και αποχωρεί, αφού πρώτα ενημερώσει τον Τοπικό Υπεύθυνο COVID-19 (την κα Γεωργία Κλειώ Γκουγκουλή και την κα Ελένη Τσιμπουράκη).

Απαιτείται Ιατρική αξιολόγηση (κατά προτίμηση σε εφημερεύον Νοσοκομείο) και σύμφωνα με την κρίση του θεράποντος ιατρού θα πρέπει να γίνει κατά προτεραιότητα μοριακό διαγνωστικό τεστ.

Εν αναμονή του αποτελέσματος, ο φοιτητής/φοιτήτρια παραμένει σε απομόνωση και κατ’ οίκον νοσηλεία, σε καλά αεριζόμενο δωμάτιο, ενώ το Τμήμα συνεχίζει τη λειτουργία του.

Σε περίπτωση που το αποτέλεσμα είναι θετικό, ο/η φοιτητής/τρια/ ενημερώνει χωρίς χρονοτριβή τον Τοπικό Υπεύθυνο COVID-19 στο Τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας όπου φοιτά, αναφέροντας και τις πιθανές επαφές (φοιτητές σε αμφιθέατρο ή εργαστήριο, διάβασμα στο αναγνωστήριο/βιβλιοθήκη, κ.λπ.). To ίδιο ισχύει και για όσους και όσες φοιτητές και φοιτήτριες εμφανίσουν συμπτώματα εκτός των χώρων του Πανεπιστημίου και διαπιστωθεί ότι νοσούν μετά από -κατά προτεραιότητα- μοριακό διαγνωστικό τεστ.

Σε περίπτωση που το μοριακό τεστ για τον νέο κορωνοϊό είναι αρνητικό, ο/η φοιτητής/φοιτήτρια της Πανεπιστημιακής Κοινότητας μπορεί να επιστρέψει στο Ίδρυμα μετά την πάροδο τουλάχιστον 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών) και την πλήρη ύφεση των συμπτωμάτων του.

Για όλα τα επιβεβαιωμένα κρούσματα COVID-19 (εμβολιασμένοι και ανεμβολίαστοι) ακολουθείται το ισχύον πρωτόκολλο απομόνωσης: https://eody.gov.gr/wp-content/uploads/2020/11/COVID19-lixi-karantinas-apomonosis.pdf.

Υπενθυμίζεται ότι όσοι και όσες φοιτητές και φοιτήτριες έρχονται στους χώρους του Πανεπιστημίου είναι υποχρεωμένοι να εγγραφούν στην πλατφόρμα https://edupass.gov.gr

Η Επιτροπή COVID-19

Τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας

Tο κείμενο σε μορφή pdf είναι διαθέσιμο εδώ.