Θερινό Σχολείο Ελληνικής Γλώσσας, Ιστορίας και Ελληνικού Πολιτισμού 2019, Ιόνιο Πανεπιστήμιο

Το Θερινό Σχολείο Ελληνικής Γλώσσας, Ιστορίας και Πολιτισμού του Ιονίου Πανεπιστημίου απευθύνεται σε νέους του απόδημου ελληνισμού και γενικότερα σε ανθρώπους με ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την ελληνική γλώσσα, ιστορία και πολιτισμό, που ενδιαφέρονται να έλθουν σε επαφή ή να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους στην ελληνική γλώσσα και τον πολιτισμό.

Τα μαθήματα θα διεξαχθούν στους χώρους του Ιονίου Πανεπιστημίου στην Κέρκυρα, μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO, και θα ολοκληρωθούν σε διάστημα δύο εβδομάδων, από την 1η έως την 14 Ιουλίου 2019. Ο συνολικός αριθμός ωρών διδασκαλίας θα είναι 60. Οι διδάσκοντες θα είναι Καθηγητές του Ιονίου Πανεπιστημίου και ειδικοί συνεργάτες προερχόμενοι κυρίως από τον ακαδημαϊκό χώρο. Το εβδομαδιαίο πρόγραμμα του Θερινού Σχολείου θα περιλαμβάνει μαθήματα γλώσσας, ιστορίας και πολιτισμού, ξεναγήσεις σε πολιτιστικά αξιοθέατα του νησιού, βιωματικές δράσεις ελληνικών χορών, τραγουδιών και μαγειρικής, και εκδρομές. Τα δίδακτρα του Θερινού Σχολείου ανέρχονται σε 950€. Στα δίδακτρα συμπεριλαμβάνονται: μαθήματα και βιωματικά σεμινάρια, διαμονή, δύο γεύματα (πρωινό και μεσημεριανό), εκδρομές, επισκέψεις σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους.

Σημαντικές ημερομηνίες:

• Προθεσμία εγγραφής: 31 Μαρτίου 2019